EnduroGP-Πορτογαλία: Κορυφαία απόδοση από Holcombe και Freeman

Μετά το δύσκολο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα EnduroGP και τους τραυματισμούς τους, οι εργοστασιακοί αναβάτες της Beta, Brad Freeman και Steve Holcombe, επέστρεψαν στις δυνατές εμφανίσεις.  Ο Freeman με διπλή νίκη πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Ε3 ενώ ο Holcombe ανέβηκε και πάλι στο βάθρο της EnduroGP (γενική).

Ο αγώνας

Ο τέταρτος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος EnduroGP πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 1-3 Ιουλίου στην Πορτογαλία. Αυτή τη φορά τη φιλοξενία ανέλαβε η πόλη Souselas, 350km νοτιότερα από την πόλη Lalín που είχε διοργανώσει τον δεύτερο φετινό γύρο του πρωταθλήματος. Η διαδρομή του αγώνα ήταν εξαιρετικά τεχνική με σκληρή και σκονισμένη επιφάνεια ενώ η θερμοκρασία ήταν αρκετή υψηλή. Συνολικά υπήρχαν τρεις ειδικές διαδρομές (Enduro, Extreme, Cross) που επαναλαμβάνονταν τρεις φορές κάθε ημέρα (Σάββατο και Κυριακή) για συνολικά 57 km. H αυλαία άνοιξε με την Super Test της Παρασκευής που προσέλκυσε μεγάλο αριθμό ενθουσιωδών θεατών. Πρώτη ειδική ήταν η Enduro Test (6km), ακολουθούσε η θεαματική και ύπουλη Extreme Test (1,2km) και ακολουθούσε η τεχνική Cross Test (5,5km).

Η εργοστασιακή ομάδα της Beta

Ο Steve Holcombe (RR 390 RACING) είχε μια πολλά υποσχόμενη απόδοση που δείχνει πως επέστρεψε και πάλι σε φόρμα. Πήρε δύο εξαιρετικές δεύτερες θέσεις στην E2 ενώ την Κυριακή κατάφερε να ανέβει και πάλι στο βάθρο της EnduroGP έχοντας μάλιστα προηγηθεί στην EnduroGP για το πρώτο μισό μέρος του αγώνα.

STEVE HOLCOMBE: “Από την πρώτη ειδική προσπάθησα να μην πιέσω υπερβολικά για να μην επιβαρύνω τον ώμο μου αλλά από την αρχή είδα πως οι χρόνοι μου ήταν πολύ καλοί. Τα δύο βάθρα στην Ε2 και η τρίτη θέση στην κατηγορία Enduro GP είναι πολύ καλά αποτελέσματα.”

Αντίστοιχα κι ο Brad Freeman (RR 300 RACING), λίγες εβδομάδες μετά την επέμβαση στο χέρι του έφτασε στο GP της Πορτογαλίας χωρίς να είναι στην καλύτερη δυνατή φυσική κατάσταση. Παρόλα αυτά κατάφερε να εντυπωσιάσει κυριαρχώντας στην κατηγορία Ε3 (κέρδισε και τις δύο ημέρες) επιστρέφοντας στην κορυφή της Ε3 και παίρνοντας την τέταρτη θέση της Γενικής.

BRAD FREEMAN: “Ο πόνος στο χέρι είναι ακόμα δυνατός αλλά έσφιξα τα δόντια και προσπάθησα για το καλύτερο. Ειλικρινά δεν μπορούσα να ζητήσω τίποτα καλύτερο για αυτό το τριήμερο. Μπορεί να μην κατάφερα να οδηγήσω στο 100% αλλά επιστρέφουμε με την πρωτοπορία στην κατηγορία Ε3.”

Οι αναβάτες των δορυφορικών ομάδων της Beta

Από την Team Atomic, ο Antoine Basset ανέβηκε στο βάθρο στην κατηγορία E3 το Σάββατο. Ο Luc Fargier (Team Oxmoto) τερμάτισε τρίτος συνολικά στην κατηγορία Junior και πρώτος στη Junior2 και τις δύο ημέρες. Στην ίδια κατηγορία, ο Max Ahlin (Team Entrophy) τερμάτισε τέταρτος. Στην κατηγορία 125 ο Leo Joyon τερμάτισε πέμπτος, αφού πάλεψε για την πρώτη θέση μέχρι την προτελευταία ειδική όπου μια πτώση του στοίχησε πάνω από 40”.

Ο επόμενος γύρος θα πραγματοποιηθεί στην Gelnica της Σλοβακίας, στις 29- 31 Ιουλίου.