MXGP: Ντεμπούτο στη δεκάδα για τη Beta

Δυνατό ξεκίνημα με τερματισμό στην ένατη θέση για τη Beta SDM Corse Team στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross (MXGP). Στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος για το 2022 (Matterley Basin), o Jeremy Van Horebeek πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με τερματισμούς στις θέσεις 10 (A’ σκέλος) και 9 (Β’ σκέλος) πήρε την ένατη θέση στη συνολική κατάταξη της ημέρας στην κατηγορία MXGP. Άτυχος αντίθετα στάθηκε ο Alessandro Lupino που εγκατέλειψε στο πρώτο σκέλος από μηχανική βλάβη και στο δεύτερο λόγω τραυματισμού στο χέρι ύστερα από σύγκρουση με άλλο αναβάτη.

Δυνατό ξεκίνημα από τα δοκιμαστικά

Αυτή ήταν η πρώτη εμφάνιση της ομάδας Beta SDM Corse team για το 2022 και ήδη από τα δοκιμαστικά του Σαββάτου, οι αναβάτες της έδειξαν πως έχουν την ταχύτητα για να πλασαριστούν στην πρώτη δεκάδα. Σημειώνοντας τον 7ο και 10ο ταχύτερο χρόνο στα χρονομετρημένα και παίρνοντας τις θέσεις 7-13 στον προκριματικό αγώνα, το σαββατοκύριακο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Παρά τις ατυχίες του Lupino την Κυριακή, η ομάδα δείχνει πως φέτος θα είναι σε ακόμη καλύτερη θέση σε σχέση με πέρυσι. Ήδη οι μηχανικοί της Beta, λαμβάνοντας υπόψιν τους  τα σχόλια του Van Horebeek, έχουν προχωρήσει σε σημαντικές βελτιώσεις στο RX 450 και πλέον ανυπομονούμε για τον δεύτερο γύρο MXGP της χρονιάς στις 6 Μαρτίου (Ιταλία).

Daniele Marchese (SDM Team Manager):Ήταν ένα καλό ντεμπούτο για τον Jeremy, με καλή απόδοση και καλό ρυθμό αγώνα. Λιγότερο τυχερός ήταν ο Alessandro, ο οποίος μετά τα προβλήματα υγείας της περασμένης εβδομάδας δεν μπόρεσε να δείξει την αξία του. Η ομάδα μεταφέρετε πλέον στη Mantova,για τον δεύτερο γύρο της σεζόν”.