Η TJAŠA FIFER ΜΕ BETA ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟ RED BULL ROMANIACS

Παίρνοντας τη 47η θέση στην κατηγορία Bronze του αγώνα Hard Enduro Red Bull Romaniacs 2023, η Σλοβένα αναβάτρια τιμήθηκε με το βραβείο “ Women’s Hard Enduro Performance Award supported by GASGAS”. Η Fifer είχε κερδίσει το 2021 την κατηγορία Iron στη σέλα της Beta RR 300 Racing και φέτος δοκίμασε τις δυνάμεις της στην αμέσως πιο δύσκολη κατηγορία, την Bronze, και πάλι με την αγαπημένη της μοτοσυκλέτα. Μάλιστα την πρώτη μέρα του αγώνα κατάφερε να τερματίσει στην εντυπωσιακή 13η θέση ωστόσο τη δεύτερη μέρα αντιμετώπισε προβλήματα καθώς είχε πτώση σε βαθιά νερά και έχασε πολύτιμο χρόνο. Ακόμα κι έτσι κατάφερε να συνεχίζει τον αγώνα και την τελευταία μέρα σημείωσε τον 15ο χρόνο της κατηγορίας κερδίζοντας 32 θέσεις στη Γενική κατάταξη της κατηγορίας!

Η ιστορία της Tjaša Fifer

Μυήθηκε στον κόσμο των μοτοσικλετών στην τρυφερή ηλικία των έξι ετών από τον πατέρα και τον αδελφό της. Τότε άναψε μια σπίθα μέσα της και ήξερε ότι οι μοτοσυκλέτες θα κατέχουν μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά της. Το πάθος της δυνάμωνε καθώς συμμετείχε σε αγώνες motocross και το 2016, έκανε τη μετάβαση στον κόσμο των αγώνων enduro και cross-country στη Σλοβενία, μια απόφαση που σηματοδότησε την αρχή του ταξιδιού της στο enduro.

«Πούλησα την motocross μοτοσυκλέτα μου και πήρα στον εαυτό μου ένα enduro. Έτσι ξεκίνησαν όλα».

Το ταξίδι της συνεχίζεται μέχρι σήμερα και τα επιτεύγματά της συνεχίζουν να αυξάνονται, αναδεικνύοντας την πρωταθλήτρια cross-country της Αυστρίας και της Σλοβενίας. Επιπλέον, εξασφάλισε τον τίτλο της εθνικής πρωταθλήτριας cross-country της Σλοβενίας στην κατηγορία Silver μεταξύ των ανδρών.

Μετά από αυτό την περίμενε η μεγαλύτερη πρόκληση. «Ο πιο απαιτητικός αγώνας που συνάντησα ποτέ ήταν ο πρώτος μου αγώνας GP Enduro στην Ισπανία πέρυσι. Είχα προετοιμαστεί ασταμάτητα και ανυπομονούσα πραγματικά για την εκδήλωση. Ωστόσο, κατά τη διάρκεια του αγώνα, είχα μια ατυχία όταν προσγειώθηκα απότομα σε ένα άλμα. Αυτό προκάλεσε κάταγμα στον αστράγαλο, σχισμένους συνδέσμους στον αστράγαλο και τραυματισμό στον Αχίλλειο τένοντα. Παρά τον τεράστιο πόνο, επέμεινα και κατάφερα να τελειώσω τον αγώνα. Ωστόσο,  διαδικασία ανάρρωσης δεν ήταν καθόλου ευχάριστη, όπως μπορείτε να φανταστείτε».

Και μετά, ήρθε ένας από τους μεγαλύτερους θριάμβους της. Η Tjaša ήταν η δεύτερη γυναίκα (μετά την Anna Schmölzl το 2019) που κέρδισε ποτέ την IRON Class στο Red Bull Romaniacs, το 2021.

“Ουάου! Ο αγώνας ήταν απίστευτος! Ακόμα και σήμερα, με πιάνει ρίγη όταν θυμάμαι τα ακραία συναισθήματα που έζησα. Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι ήταν δυνατή η νίκη σε έναν αγώνα ανάμεσα σε 100 αγόρια. Όμως, μετά από μια εβδομάδα έντονων αγωνιστικών ημερών, εξασφάλισα ένα πλεονέκτημα 20 λεπτών έναντι των ανταγωνιστών μου και πέτυχα το μεγαλύτερο επίτευγμα της καριέρας μου. Αυτό το αποτέλεσμα με γεμίζει με τεράστια υπερηφάνεια και ικανοποίηση».

Ο αγώνας του 2023

Μετά από αυτή την εκπληκτική εμπειρία το 2021, ο Tjaša αποφάσισε να επιστρέψει για την 20η έκδοση του Red Bull Romaniacs. Αλλά αυτή τη φορά δήλωσε συμμετοχή στην κατηγορία Bronze.

«Είχα πει στον εαυτό μου ότι θα αγωνιζόμουν σε υψηλότερη κατηγορία κάθε χρόνο, αυτό έγινε ο στόχος μου».

Η φετινή έκδοση που ονομάστηκε «το αδύνατο» είχε πολλές διακυμάνσεις συναισθημάτων για την Tjaša. Από ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα στον Πρόλογο (39η θέση overall, έχασε τους τελικούς για λίγα δευτερόλεπτα), στην απίστευτη 13η θέση την 1η ημέρα. Στη συνέχεια όμως, κατά τη διάρκεια της δεύτερη μέρας είχε μια πτώση σε βαθιά νερά κι αντιμετώπισε προβλήματα. Ωστόσο, κατάφερε να ξαναβάλει μπροστά τη μοτοσυκλέτα της και να τερματίσει τον πιο δύσκολο αγώνα Rally Enduro στον κόσμο. Η Tjaša κατετάγη 15η την τελευταία ημέρα και πήρε την 47η θέση συνολικά.

Οι επιδόσεις της στην οδήγηση, σε συνδυασμό με την εξαιρετική της ικανότητα να φτιάχνει τη μοτοσυκλέτα της ακόμη και στις πιο απαιτητικές καταστάσεις και αποφασιστικότητά της να μην τα παρατάει ποτέ, της χάρισαν το Γυναικείο Βραβείο Hard Enduro Performance στο Red Bull Romaniacs.

«Αυτό το βραβείο έχει μεγάλη σημασία για μένα, καθώς αποτελεί επιβεβαίωση ότι βαδίζω προς τη σωστή κατεύθυνση και κάνω τις σωστές επιλογές. Η επιτυχία δεν είναι πάντα εξασφαλισμένη και δεν τελειώνει κάθε αγώνας με ένα τρόπαιο στο χέρι μου. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι μπορείς πάντα να είσαι «νικητής» για την ομάδα σου και για τους φιλάθλους σου.»

Το ταξίδι της Tjaša Fifers μόλις ξεκινά και στόχος της είναι: «Θέλω να αφήσω ένα σημάδι σε αυτό το ανδροκρατούμενο άθλημα και να εμπνεύσω άλλες γυναίκες να ενταχθούν στον κόσμο του Hard Enduro. Και αν ποτέ γίνει ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα Hard Enduro για γυναίκες θα είμαι εκεί!».