Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Trial: Δύο νίκες της Beta στη Γαλλία

Πρώτη νίκη για τον Gerard Trueba στην κατηγορία Trial2 και μία ακόμη νίκη για τον ήδη πρωταθλητή George Hemingway στην κατηγορία Trial3.

Στον προτελευταίο γύρο του φετινού Παγκόσμιου Πρωταθλήματος οι “προβολείς” μπορεί να έπεσαν στον μεγάλο Toni Βου που γιόρτασε τον 35ο του τίτλο ωστόσο οι μελλοντικοί πρωταγωνιστές που βρίσκονται τώρα στο ξεκίνημα της καριέρας τους, έχουν επιλέξει μοτοσυκλέτες της Beta για τα πρώτα τους βήματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Trial. Όπως ακριβώς είχε κάνει και ο Bou το 2006. όταν πήρε τις πρώτες του “παγκόσμιες” νίκες με μοτοσυκλέτα της Beta.

Στην κατηγορία Trial2, ο Gerard Trueba (Beta Trueba Factory Racing) πήρε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα καθώς ισοβάθμησε στις ποινές με τον Sondre Haga αλλά είχε τον ταχύτερο συνολικό χρόνο για την ολοκλήρωση των δύο γύρων ταυ αγώνα (με διαφορά μάλιστα 13 λεπτών) και έτσι ήταν αυτός που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην κατηγορία Trial3 ο ήδη πρωταθλητής από τον προηγούμενο γύρο, George Hemingway (Beta Factory) πήρε την έβδομη φετινή του νίκη (σε οχτώ αγώνες) ενώ στη δεύτερη θέση ανέβηκε ένας ακόμα αναβάτης με Beta, o 15 ετών Pablo Echene.

Τις επιτυχίες της Beta ολοκλήρωσε η τρίτη θέση της δεκαοχτάχρονης Andrea Sofia Rabino (Beta Factory) στην κατηγορία TrialGP Women.