EnduroGP: Μια ανάσα από τη νίκη o Brad Freeman στην Ουαλία

Το Σαββατοκύριακο 3-4 Αυγούστου η Beta Factory Enduro Team ταξίδεψε στην Ουαλία για τον προτελευταίο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος EnduroGP 2024, που πραγματοποιήθηκε στο Rhayader, μια πόλη με παράδοση στους αγώνες enduro. Ο αγώνας σηματοδότησε την επιστροφή της Ουαλίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά από 15 χρόνια προσελκύοντας μεγάλο αριθμό θεατών ήδη από τη Super Test, το απόγευμα της Παρασκευής.

Το Motoclub Rhayader, με τη βοήθεια του Maurizio Micheluz, διοργάνωσε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου, με τρεις τεχνικές και απαιτητικές ειδικές δοκιμές που θα επαναλαμβάνονταν τρεις φορές την ημέρα, συν ένα τέταρτο Cross Test, για συνολικά είκοσι ειδικές δοκιμές σε όλόκληρο το Σαββατοκύριακο. Οι τρεις ειδικές διαδρομές κάλυψαν συνολικά 66 χλμ. περιλαμβάνοντας μέρος της πίστας motocross Cwmythig Hill , σκληρά εδάφη στην ειδική enduro και μια φυσική διαδρομή extreme enduro εντός της πίστας motocross.

O Brad Freeman, αγωνιζόμενος στον αγώνα της πατρίδας του, πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση. Ο Βρετανός αναβάτης κέρδισε και τις δύο ημέρες στην κατηγορία E3 ενώ έφτασε πολύ κοντά στη νίκη στην EnduroGP τερματίζοντας δύο φορές στη 2η θέση και χάνοντας τη νίκη την Κυριακή για μόλις 0,15 δευτερόλεπτα.

Ο Nathan Watson είχε επίσης ένα καλό GP εντός έδρας και τερμάτισε στην 3η θέση στην E2 και τις δύο μέρες χάνοντας τη δεύτερη θέση για λίγα μόλις δευτερόλεπτα. Στο τέλος του GP της Ουαλίας, ο Nathan Watson παραμένει σταθερά 2ος στην προσωρινή κατάταξη της κατηγορίας E2.

Άξια αναφοράς είναι η εξαιρετική εμφάνιση του Leo Joyon από την Team OXMoto, ο οποίος τερμάτισε στην 1η θέση και τις δύο ημέρες αγώνων στην Junior 1 Class. Καλά αποτελέσματα είχε και ο Antoine Alix (επίσης από το Team OXMoto), που τερμάτισε 4ος στην Junior 2. Στην κατηγορία Youth, αξίζει να αναφερθούν τα δύο αδέρφια Clauzier της Atomic Moto Team: ο Clement, που ήρθε 4ος και τις δύο ημέρες αγώνα και ο Maxime, που τερμάτισε 7ος το Σάββατο και 6ος την Κυριακή. Επίσης στην ίδια κατηγορία, καλή πορεία είχε και ο Alex Puey (Beta Trueba) που τερμάτισε 5ος και 6ος και τις δύο ημέρες αγώνα.

Brad Freeman:
“Δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα που πήρα στο GP της Ουαλίας. Αφενός είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη διπλή νίκη στην κατηγορία E3 και το προβάδισμα, αφετέρου είμαι απογοητευμένος με την 2η θέση την Κυριακή στην κατηγορία EnduroGP… δυστυχώς έκανα μερικά λάθη στο τελευταίο μέρος του τον αγώνα που ήταν κρίσιμα και στοίχησαν τη νίκη.”

Nathan Watson:
“Είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα, δύο 3ες θέσεις στην κατηγορία Ε2 λίγα μόλις δευτερόλεπτα πίσω από τον δεύτερο. Δυστυχώς, έκανα πάρα πολλά λάθη όλο το Σαββατοκύριακο. Θα επιστρέψουμε δριμύτεροι στο γαλλικό GP.”

Το επόμενο ραντεβού για την ομάδα της Beta είναι στις 13 – 15 Σεπτεμβρίου στο Brioude της Γαλλίας, για τον τελευταίο γύρο της σεζόν.