EnduroGP: O Steve Holcombe περνάει στην κορυφή της βαθμολογίας

Στην Beta RR 350 Racing του Steve Holcombe βρίσκεται το χρυσό number plate του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος EnduroGP. Ο Βρετανός αναβάτης ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στον αγώνα της Σλοβακίας (1-2 Ιουλίου) καθώς με μία νίκη το Σάββατο (video) και μία δεύτερη θέση την Κυριακή τέθηκε επικεφαλής της βαθμολογίας, αφήνοντας δεύτερο τον έτερο αναβάτη της εργοστασιακής ομάδας της Beta, Brad Freeman.

Διατηρεί το 1-2 η Beta

O Freeman έφτασε στη Σλοβακία ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας στην EnduroGP αλλά έχοντας τραυματιστεί σε αγώνα του Ιταλικού Πρωταθλήματος Enduro δεν ήταν σε καλή φυσική κατάσταση. Το Σάββατο δοκίμασε τις δυνάμεις του αλλά εγκατέλειψε μετά από μόλις δύο ειδικές διαδρομές ενώ την Κυριακή επέλεξε να μην αγωνιστεί καθόλου και είδε τη διαφορά ασφαλείας που είχε δημιουργήσει στους τέσσερις πρώτους γύρους του πρωταθλήματος να εξανεμίζεται. Ακόμα κι έτσι, οι δύο εργοστασιακοί αναβάτες της Beta συνεχίζουν να βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στην EnduroGP οδηγώντας παράλληλα την κούρσα στις κατηγορίες Ε2 και Ε3

Steve Holcombe;Ήταν ένα πολύ καλό αγωνιστικό Σαββατοκύριακο, το Σάββατο όλα πήγαν καλά και κέρδισα τις κατηγορίες EnduroGP και E2. Την Κυριακή δώσαμε μία φανταστική μάχη με τον Andrea (Verona) στη βροχή, με τις συνθήκες να είναι αρκετά άγριες εκεί έξω. Είχα ένα πρόβλημα σε ένα πέρασμα από την ειδική enduro και έχασα πολύ χρόνο. Τα έδωσα όλα προς το τέλος, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κερδίσω. Πλέον βρίσκομαι στην πρώτη θέση της EnduroGP και της Enduro2 οπότε αυτό θα είναι μεγάλο κίνητρο για να συνεχίσω να δουλεύω σκληρά και να είμαι έτοιμος για τους δύο τελευταίους αγώνες στην Πορτογαλία».

Brad Freeman: “Έφτασα στη Σλοβακία όχι στην καλύτερη φυσική κατάσταση, προσπάθησα να ξεκινήσω αλλά αποφάσισα να σταματήσω και να περιμένω τους δύο τελευταίους γύρους στην Πορτογαλία για να προσπαθήσω να είμαι και πάλι ανταγωνιστικός. Αυτά τα δύο μηδενικά βαραίνουν πολύ, αλλά αυτοί είναι οι αγώνες και πρέπει απλώς να μείνω συγκεντρωμένος και να κερδίσω στην Πορτογαλία.”

Εντυπωσιακή απόδοση από τους αναβάτες της Beta OXmoto

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Theo Espinasse (Beta RR 250 Racing) της Team Beta Oxmoto. Ο Γάλλος αναβάτης πήρε τη νίκη στην Ε1 το Σάββατο ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της Γενικής ενώ την Κυριακή ήταν και πάλι παρών στο βάθρο της κατηγορίας τερματίζοντας τρίτος. Έτσι ανέβηκε στην έκτη θέση της EnduroGP κάνοντας τρεις τους αναβάτες με Beta στην πρώτη εξάδα. Μεγάλη νίκη, την πρώτη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πέτυχε την Κυριακή ο 19 ετών Leo Joyon (Beta RR 125 Racing) επίσης μέλος της γαλλικής ομάδα, ο οποίος κέρδισε στην Enduro Youth, μετά από εννιά συνεχόμενες εμφανίσεις στο βάθρο της κατηγορίας. Την εκπληκτική παρουσία της Beta Oxmoto ολοκλήρωσε ο Luc Fargier που την Κυριακή κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στο βάθρο της E3.

Ο αγώνας της Σλοβακίας

Όλα έδειχναν πως ο 5ος γύρος του φετινού Πρωταθλήματος ήταν ίσως ο πιο απαιτητικός αγώνας της χρονιάς, με τέσσερις ειδικές δοκιμές (Extreme, Cross Test, Enduro 1 και Enduro 2) και μεγάλες εναλλαγές στο τερέν. Δυστυχώς όμως ξεκίνησε με τον τρόπο που κανείς δεν θα ήθελε ποτέ και αυτό σόκαρε ολόκληρη την οικογένεια του Παγκόσμιου Enduro. Το απόγευμα της Παρασκευής 30/6, κατά τη διάρκεια της καθιερωμένου Super ειδικής, ένας Σλοβάκος αναβάτης, o Jaroslav Diro από την κατηγορία Open 4T, έχασε τη ζωή του μετά από πτώση. Η ομάδα της Beta εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.

Καλοκαιρινό διάλειμμα

Σχεδόν τρεις μήνες θα έχουν στη διάθεσή τους οι αναβάτες της Beta μέχρι τον επόμενο γύρο του Πρωταθλήματος ( 29 Σεπτεμβρίου) στην Πορτογαλία. Σίγουρα για τον τον Brad θα είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για ανασυγκρότηση ώστε να επιστρέψει στις δυνατές εμφανίσεις ενώ ο Holcombe δείχνει πιο έτοιμος από ποτέ ώστε να διεκδικήσει τον τέταρτο τίτλο στην EnduroGP.