Η Andrea Sofia Rabino είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 15 της

Σε ηλικία μόλις 15 ετών και 3 μηνών, η Ιταλίδα αναβάτρια στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία Trial2 Women του  Trial. Αγωνιζόμενη με Beta 125 EVO Factory, κέρδισε τον τελευταίο γύρο για το 2021, που πραγματοποιήθηκε στη Gouveia της Πορτογαλίας (18/9), έφτασε τις τέσσερις νίκες σε συνολικά έξι αγώνες και ολοκλήρωσε τη χρονιά με διαφορά 23 βαθμών από τη δεύτερη της κατηγορίας.

Η Andrea Sofia Rabino στον τελευταίο γύρο του 2021 FIM Trial World Championship -(Πορτογαλία) – ©Pep Segales

Στην ίδια περιοχή, την επόμενη μέρα πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Trial των Εθνών (FIM Trial De Nations) και η Rabino συμμετείχε στη γυναικεία ιταλική εθνική ομάδα (μαζί με τις Martina Gallieni και Sara Trentini) κατακτώντας την τέταρτη θέση μεταξύ οχτώ ομάδων.

Αυτή ήταν η δεύτερη χρονιά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για τη Rabino, πέρυσι είχε τερματίσει στην τρίτη θέση, ενώ η αγωνιστικής της σταδιοδρομία έχει ξεκινήσει στους ιταλικούς αγώνες από όταν ήταν οχτώ ετών. Η οικογένεια Rabino έχει παράδοση στον χώρο των motorsports και εκπροσωπείται και στην κατηγορία Trial2 των αντρών, από τον 19χρονο Carlo Alberto Rabino που ολοκλήρωσε τη χρονιά στην 11η θέση.